Handbal feminin: România a învins categoric Ungaria

handbal-feminin

Naţionala feminină de handbal a României a învins clar formaţia Ungariei, cu scorul de 29-21 (15-9), duminică seara, 11 decembrie, la Helsingborg, în primul său meci din Grupa principală II a Campionatului European din Suedia – EURO 2016.

Tricolorele au făcut un joc perfect şi nu au lăsat nicio şansă adversarei, care câştiga clar meciul din finala Trofeului Carpaţi, cu 29-24 (14-12), la Cluj-Napoca.

Apărarea compactă a cedat în puţine rânduri, iar în atac Cristina Neagu a fost de neoprit.

Ungaria a marcat primul gol al meciului (min. 1), dar apoi România s-a desprins la 4-2 (4), 6-3 (11), iar apoi la patru goluri, 9-5 (11). În finalul primei reprizei, România a ajuns să conducă la şapte goluri, 15-8 (28), iar la pauză scorul a fost de 15-9.

În debutul părţii secunde, România conducea la nouă goluri, 18-9 (34), cea mai mare diferenţă din acest meci, înregistrată apoi în mai multe rânduri. Echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen (ex-CSM Bucureşti) s-a apropiat la şase goluri, 14-20 (41), dar tricolorele au refăcut ecartul, conducând cu 24-15 (49). România a câştigat la o diferenţă confortabilă, 29-21, deşi în ultimele minute selecţionerul spaniol Ambros Martin a introdus şi jucătoarele care au evoluat mai puţin.

Cristina Neagu a fost MVP-ul meciului, cu cele 10 goluri marcate.

Au evoluat echipele:

România: Denisa Dedu (7 mingi parate), Paula Ungureanu (3 mingi parate) — Aneta Udriştioiu (3 goluri), Gabriella Szucs, Melinda Geiger (1), Crina Pintea (1), Eliza Buceschi (5), Cristina Neagu (10), Cristina Florică (1), Cristina Laslo, Ana Maria Iuganu, Cristina Zamfir, Oana Manea (4), Mădălina Zamfirescu (1), Florina Chintoan, Laura Chiper (3). Selecţioner: Ambros Martin.

Ungaria: Eva Kiss (3 mingi apărate), Melinda Szikora (5 şuturi parate) — Nadine Schatzl (1), Krisztina Triscsuk (3), Anita Gorbicz (3), Anett Kisfaludy, Kinga Klivinyi (3), Bernadett Bodi (1), Klara Szekeres, Anna Kovacs (3), Dora Hornyak (2), Rea Meszaros (1), Ildiko Erdosi (2), Viktoria Lukacs (2). Selecţioner: Kim Rasmussen.

Au arbitrat slovacii Peter Brunovsky şi Vladimir Canda.

În alt meci jucat duminică în grupa României, Rusia a dispus de Cehia cu 26-24. Ultima partidă a zilei va fi cea dintre Norvegia şi Danemarca (21,45).

Danemarca ocupă primul loc, cu 4 puncte (+8), urmată de Norvegia, 4 p (+4), ambele cu un joc mai puţin, România, 4 p (+11), Cehia, 2 p (-1), Rusia, 2 p (-5), Ungaria, 0 p.

România va juca următorul meci marţi, de la ora 17,15 (ora României), cu Cehia. (Text: Agerpres, Foto: romaniatv.ro)